"Paranıza Değil Güveninize Talibiz.."
Hakkımızda

Zeytinyağı en çok şikeyi kabul eden gıda ürünlerindendir. Bunun sebebi insanların hakkında çok bilgiye sahip olmamasındandır.

Yağ günlük hayatımızda en çok kullanılan gıda ürünlerindendir. Zeytinyağı rafinaj ve yemeklik yağ olmak üzere ikiye ayrılır.

Rafinaj dediğimiz kalın asit olarak adlandırılır. Daha çok zeytin ağacının altındaki zeytinlerden toplanılan zeytinlerden elde edilir. Yemeklik yağ dediğimiz, ağacın üstündeki zeytinlerden elde edilir. Yemeklik yağ ve natural ve sızma olmak üzere iki çeşittir. Fabrikadan çıktığı gibi belli bir süre beklenir, tortusu çöktüğünde yenen yağdır. Tortusu çekmeden de yenebilir bir mahsuru yoktur.

Sızma yağ,  natural olan zeytin yağının bir filtreden geçirilmesiyle elde edilir. Filtrenin içinde pamuk vardır. Tortusu bu pamukta kalır ve sızma yağ elde edilir.

Rafinaj yağ ise, daha çok bu yağlardan sabun elde edilir. Fakat incelterek yenecek duruma getirirler.

Riveara yağı gibi yağlar işlenmiş yağlardır. Çünkü kazanlarda belli bir sıcaklıkta kaynatılarak kimyasal yollarla incelterek elde edilir. Bilindiği üzere televizyonlarda reklamlarda gördüğümüz "iki kere rafine" diye adlandırdıkları, insanların "iki kere rafine" derken daha kaliteli diye anladıkları, fakat hiç de öyle olmayan, iki kere rafinenin bir kere rafine yaparak yenecek duruma gelmeyen yağın, iki kere rafine yapılarak yenecek duruma getirilmesidir.

Anlatmak istediğim, insanların zeytinyağı hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Bir anımı kısaca anlatmak istiyorum;

Bir İstanbul seyahatinden dönüşümde, Bursa'dan geçerken 'Bursa'da bildiğiniz üzere kestane şekeri meşhurdur' kestane şekeri almak istedim. Fiyatını sordum, 10 TL dediler ve aldım. Daha sonra yolda giderken Bursa'da bir yerde daha durduk. Orada baktığımda kestane şekerinin 23 TL olduğunu söylediler. Bunun sebebini sordum. Az önce aldığımın kestane şekeri değil, bisküvili çikolata olduğunu öğrendim! Daha sonra düşündüm de bunun doğru olduğunu anladım. Çünkü kestanenin kilosu 15 TL. Nasıl olur da kestane şekeri 10 TL olur diye kendi kendime sordum. Bu da bilmediğimden kaynaklanıyor.  İnsan bilmediğinin cahilidir!

Şunu anlatmak istedim; her şeyin bir değer olması için iyi olması lazım. Ona göre hareket etmek lazım. Benim "Kozdere" diye adını koyduğum zeytin ve zeytinyağları Natural ve Sızma olmak üzere iki çeşittir. Kendi zeytinlerimden elde ediyorum. Bütün sattığım ürünler kendi soframda çocuklarımla, ailemle yediğim ürünlerdir. Soframa koymadığım ürünleri satmıyorum.

Şu an zeytinyağının toptan fiyatı 18 TL dir. Buna ambalaj farkı, vergisi, KDV si konduğunda en az 20 tl ye litresi satılır. 20 TL nin altında satılan bütün  zeytinyağlarında soru işareti vardır!

Sizlere zeytinyağı hakkında bilgi vermeye çalıştım. İnşallah anlatabilmişimdir. Dükkanda gezmeye devam edin. Allah'a emanet olun. Saygılarımla...

© 2020 Kozdere Zeytincilik | Tüm Hakları Saklıdır. | Kredi kartı bilgileriniz 128Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunmaktadır.